Slide

Sezon pylenia drzew

Drzewa wczesnopylące , takie jak leszczyna i olcha, rozwijają kwiatostany zimą, W cieplejszych  regionach, głównie zachodniej, centralnej i południowej Polsce już w styczniu oznaczalne są stężenia pyłków leszczyny. W kolejnych miesiącach zwiększa ilość pyłków innych kwitnących drzew, pod koniec lutego i w marcu najsilniejszym alergenem są pyłki olchy, w kwietniu aż do połowy maja brzozy, dębu, buku. Nasilenie pylenia, a co z tym związane objawów u pacjentów uczulonych jest związane z pogodą. Przy pięknej , wiosennej , słonecznej i wietrznej aurze stężenie pyłków jest większe a z wiatrem przenosi się wiele kilometrów. 
Okres pylenia drzew zbiega się w czasie z okresem infekcyjnym, dlatego pacjenci mogą mieć problem ze zróżnicowaniem objawów alergicznego nieżytu nosa czy izolowanych bólów gardła na tle alergii na pyłki drzew a infekcją wirusową o łagodnym przebiegu. 
Zasadniczo, bezgorączkowy przebieg choroby z ogólnym dobrym samopoczuciem, przewlekającymi się ponad tydzień objawami zawsze powinien nam nasunąć podejrzenie alergii.
Uczulenie na pyłki drzew może wywoływać objawy o różnym nasileniu od wysypek atopowych na częściach odsłoniętych ciała, głównie powiek i warg,  świądu oczu , zapaleń spojówek i napadowego psikania,bólu gardła bez cech infekcji szczególnie po dłuższym pobycie na dworze aż po napady astmy, przewlekły kaszel, zapalenia zatok z  bólami głowy, utrzymujący się tak długo jak długo stężenia pyłków utrzymują się w wysokim stężeniu w powietrzu.