Slide

Leczenie

Odczulanie - przyczynowa metoda leczenia alergii

Alergia, to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na czynniki nieinfekcyjne występujące w przyrodzie takie jak pyłki roślin, alergeny roztoczy kurzu domowego , czy sierści zwierząt.
W procesie swoistej immunoterapii alergenowej(odczulania)  wytwarzana jest tolerancja alergenu, dzięki czemu objawy alergii ustępują lub znacząco się redukują.
Odczulanie polega na systematycznym podawaniu szczepionek zawierających zmodyfikowane alergeny przez okres 3 do 5 lat.
 

Inhalacja (aerozoloterapia)

 
To metoda leczenia chorób układu oddechowego poprzez podawanie leków w formie wziewnej z wdychanym powietrzem do dróg oddechowych.
Roztwór lub zawiesina jest rozpraszana w nebulizatorze, pod wpływem sprężonego powietrza albo tlenu na siateczce (w nebulizatorze membranowym) lub falą  akustyczną (w nebulizatorze ultradźwiękowym). Tak powstały aerozol wdychany przez maskę lub ustnik jest celowaną metodą leczenia chorób układu oddechowego szczególnie małych dzieci oraz w cięższych zaostrzeniach u młodzieży i dorosłych.
 

Anafilaksja

 

Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu reakcja alergiczna, której najgroźniejszą postacią jest wstrząs anafilaktyczny. Objawy anafilaksji pojawiają się w ciągu kilku- kilkunastu minut  po kontakcie z alergenem. Początkowo łagodne mogą gwałtownie się nasilić, zagrażając życiu. Rzadziej anafilaksja pojawia się po kilku godzinach  od kontaktu z alergenem. Zaczerwienienie skóry,  pokrzywka, obrzęk skóry,  obrzęk języka, spadek ciśnienia tętniczego,  nagłe zasłabnięcie lub nawet utrata przytomności, nudności, wymioty,  duszność to objawy występujące w trakcie reakcji anafilaktycznej.Czynniki najczęściej wywołujące anafilaksję to pokarmy, leki, jady owadów, rzadziej wysiłek fizyczny w połączeniu z niektórymi pokarmami uczulającymi.  

Przebyta reakcja anafilaktyczna wymaga szczegółowej diagnostyki w celu oceny czynników ryzyka, eliminacji alergenów oraz zaplanowania schematu leczenia w razie ponownego wystąpienia.

Leczenie zaostrzeń astmy 

Zaostrzenie astmy  może wystąpić  przebiegu infekcji lub narażenia na alergeny . Wymaga intensyfikacji leczenia, zwiększenia dawek leków wziewnych lub zmiany formy ich podawania. Objawy zaostrzenia astmy to narastająca duszność, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, męczący kaszel, ucisk w klatce piersiowej, gorsza tolerancja wysiłku, konieczność zwiększenia dawek leków doraźnych rozszerzających oskrzela. Dokumentacja medyczna dotycząca historii leczenia astmy jest bardzo pomocna w ustaleniu planu leczenia .

Leczenie dermatologiczne - zabiegi stosowane w gabinecie dermatologicznym:  

  • Elektrokoagulacja
  • Krioterapia
  • Dermatoskopia